Dodaj do ulubionych
Załóż konto

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Twoim mieście

Temat: Przejscie z wcześniejszej emerytury na zwykłą

Pytanie zadaje: zofia0208@interia.pl (16-12-2010 godz.15:48 )

Kategotia: Emerytura, Odpowiedzi: 3

Na wcześniejszej emeryturze byłam od 2005 roku (392 okresów składkowych i 39miesięcy nieskładkowych ),od tej pory nigdzie nie pracowałam. W sierpniu 2010 roku ukończyłam 60 lat .Jak wygląda możliwość przeliczenia emerytury na zwykłą. Wskażnik wysokości podstawy wymiaru wynosi 128,52%.Z jakiej bazy powinnam mieć przeliczoną część socjalną (24%),a z jakiej pozostałą.

Najlepsza odpowiedź

emerytura wcześniejsza wyliczana jest na starych zasadach a więc 24% kwoty bazowej obowiązującej w danym okresie oraz po 1,3% za każdy okres składkowy oraz 0,7 % za okesy nieskładkowe przy czym okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1 okresów składkowych zatem przy zamianie emerytury z wczesnmiejszej na zwykłą będzie ona naliczana wg tzw. nowych zasad a wiec będzie brane pod uwagę srednia długość lat życia co roku ogłasza ją prezes Gus,wysokość kapitału początkowego, który zostanie zwaloryzowany oraz składek a ubezpieczenie społeczne tak więc przy zwykłekj emeryturze nie jest brana pod uwagę kwota bazowa.

Odpowiedział: Gość (03-08-2012 godz.17:59 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +19 -10

Odpowiedzi

Też jestem na wcześniejszej emeryturze i ukończyłam w sierpniu 60 lat. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nie pracowałam.Dzisiaj byłam w ZUS-ie.Pani pomogła mi wypełnić wniosek ( powiedziała że będzie wyrównanie, a potem, że będzie nowe wyliczenie emerytury zgodnie z art. 26 ustawy z uwzględnieniem kapitału początkowego i waloryzacji składek oraz art.183 ustawy ( w 2010 r 70% emerytury weług starych zasad + 30% emerytury wyliczonej według nowych zasad).Oczekiwanie na przeliczenie u nas to 2 miesiące. Stwierdziła,że emerytura może być ciut korzystniejsza po przeliczeniu.W przypadku wyliczenia niższej kwoty emerytury pozostajemy przy tej obecnej już wyliczonej. Złożenie wniosku nie grozi konsekwencjami o utracie obecnie wyliczonej emerytury.Ale musimy uważać wyższa emerytura brutto to wyższa kwota na podatek i składkę zdrowotną. Trzeba uważać ile w tym przypadku dostanie się netto - na rękę.Proszę mieć na uwadze, że przytaczałam słowa urzędniczki.Należy jeszcze o wszystkim się upewnić w swoim ZUS-ie.

Odpowiedział: Gość (16-12-2010 godz.17:20 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +71 -85

czy po przejsciu z emerytury wczesniejszej na zwykla kwota bazowa bedzie naliczana wedlug obecnej czy innej

Odpowiedział: Gość (16-03-2012 godz.19:07 )

Czy odpowiedź jest pomocna? +13 -36

Dodaj odpowiedź

Zaloguj
Opcje pytania: Zgłoś naruszenie

Słowa kluczowe: